Endoskopia w laryngologii

Endoskopia to zabieg diagnostyczny polegający na badaniu wnętrza ciała przy użyciu endoskopów, czyli sztywnych sond które zawierają w sobie kamerę. Kamera poprzez światłowód przekazuje obraz z badanego miejsca na ekran monitora, gdzie można go zobaczyć w powiększeniu. W laryngologii wykorzystujemy endoskopy do badania np. ucha, nosa i zatok, gardła i krtani, a u dzieci do badania migdałka gardłowego. Badany obraz można zapisać w pamięci komputera, po to żeby można było do niego kiedykolwiek później wrócić. W razie dłuższego leczenia lub obserwacji można porównać poprzednie obrazy z aktualnymi, celem oceny postępu leczenia.

Zastosowanie endoskopii

Endoskopia ucha
Endoskopia nosa
Endoskopia nosogardła
Endoskopia krtani
Stosunkowo łatwa do przeprowadzenia u dorosłych, natomiast nie zawsze łatwa u niespokojnych dzieci, nie wymaga znieczulenia gdyż jest praktycznie bezbolesna. W niektórych przypadkach może być konieczne oczyszczenie ucha z woskowiny. Pozwala na uwidocznienie szczegółów anatomicznych i chorobowych często niewidocznych w tzw. „zwykłej” otoskopii z użyciem wziernika usznego i lampy czołowej.
Polega na wprowadzeniu sondy z kamerą do wnętrza nosa. W zależności od budowy nosa oraz współpracy z pacjentem może wymagać znieczulenia miejscowego, szczególnie jeśli chcemy obejrzeć szczegóły anatomiczne w głębszej części nosa, lub w okolicy ujść zatok. Badanie endoskopowe nosa pozwoli ocenić drożność nosa i wykryć zmiany patologiczne niewidoczne w klasycznym wziernikowaniu nosa.
Nosogardło stanowi górną część gardła, położoną ku tyłowi od jamy nosowej. U dzieci endoskopię nosogardła przeprowadza się najczęściej z powodu podejrzenia przerośniętego migdałka gardłowego. Wziernikowanie nosogardła przy pomocy endoskopu można przeprowadzić drogą przez nos, lub od strony jamy ustnej i gardła, czasami konieczne jest znieczulenie miejscowe.
Jest to metoda bardzo dokładna, pozwalająca szczegółowo ocenić budowę i czynność krtani. Często się zdarza że z uwagi na wygórowane odruchy wymiotne może wymagać znieczulenia miejscowego. Endoskopię krtani wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak chrypka, przewlekły ból, lub trudności z połykaniem, ułatwia wczesne wykrywanie nowotworu i innych zmian.

Napisz do nas