Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy (BPPV) są specyficznym, bardzo często występującym typem zawrotów głowy, które spowodowane są uwolnieniem się i swobodnym przesuwaniem się kamyczków (otolitów) w obrębie kanałów półkolistych ucha wewnętrznego.

Każde ucho wewnętrzne ma trzy kanały: przedni, tylny oraz poziomy, zawrót głowy może pochodzić z każdego z nich, jednak najczęściej pochodzi z kanału tylnego, a stosunkowo rzadko z kanału poziomego. Przyczyną uwolnienia się kamyczków może być uraz głowy, infekcja lub zwyrodnienie. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Typowe objawy to krótkie, nieraz bardzo silne zawroty głowy po zmianie położenia głowy, na przykład podczas obracania się w łóżku, schylania się z jednoczesnym skręceniem głowy, na przykład zajrzenie pod blat stołu, podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową i odwrotnie. Zawrotom mogą towarzyszyć burzliwe objawy w postaci nudności, wymiotów, lęku czy bladości skóry.

Chorobę można stosunkowo łatwo zdiagnozować w gabinecie stosując odpowiednie testy diagnostyczne, takie jak manewr Dix-Hallpike’a i roll test. Podczas badania można założyć specjalne okulary powiększające (okulary Frenzla), aby lepiej obserwować ruchy gałek ocznych.

Po rozpoznaniu choroby zawsze stosuję odpowiedni manewr repozycyjny, aby odprowadzić kamyczki na swoje miejsce, oraz pokazuję pacjentowi, jak wykonywać manewry samodzielnie w domu, aż do ustąpienia objawów. Dobrze wykonane manewry repozycyjne są skuteczne w leczeniu tej choroby. Wspomagająco mogą być stosowane również leki.

Zapraszam również na mój kanał na YouTube „Otoneurologia Praktyczna” gdzie znajdziesz więcej informacji na temat rehabilitacji oraz instruktaż wideo dotyczący wykonywania manewrów repozycyjnych.

Napisz do nas