BPPV-zawroty głowy

BPPV-zawroty głowy

Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy ( BPPV ) są specyficznym dosyć często występującym typem zawrotów głowy, które spowodowane są uwolnieniem się i swobodnym przesuwaniem się kamyczków (otolitów) w obrębie kanałów półkolistych ucha wewnętrznego.

Każde ucho wewnętrzne ma trzy kanały; przedni, tylny oraz poziomy, zawrót głowy może pochodzić z każdego z nich, jednak najczęściej pochodzi z kanału tylnego, a stosunkowo rzadko z kanału poziomego. Przyczyną uwolnienia się kamyczków może być uraz głowy, infekcja lub zwyrodnienie. Częstość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Typowe objawy to krótkie, nieraz bardzo silne zawroty głowy po zmianie położenia głowy, na przykład podczas obracania się w łóżku, schylania się z jednoczesnym skręceniem głowy np. zajrzenie pod blat stołu, podczas zmiany pozycji ciała z poziomej na pionową i odwrotnie. Zawrotom mogą towarzyszyć burzliwe objawy w postaci nudności, wymiotów, lęku czy bladości skóry.

Chorobę można stosunkowo łatwo zdiagnozować w gabinecie stosując odpowiednie testy diagnostyczne tj. manewr Dix-Hallpike’a i roll test. Podczas badania można założyć specjalne okulary powiększające (okulary Frenzla), po to żeby lepiej widzieć ruchy gałek ocznych.

Po rozpoznaniu choroby zawsze wykonuję odpowiedni manewr repozycyjny żeby odprowadzić kamyczki na swoje miejsce oraz pokazuję pacjentowi jak wykonywać manewry samodzielnie w domu, aż do ustąpienia objawów. Dobrze wykonane manewry repozycyjne są skuteczne w leczeniu tej choroby. Leki mają znaczenie wspomagające.

W zakresie rehabilitacji zawrotów głowy i zaburzeń równowagi współpracuję z zespołem fizjoterapeutów z gabinetu fizjoterapii przy ulicy Poznańskiej 118A w Koninie, www.fizjo.konin.pl

POTRZEBUJESZ POMOCY

  • 510 140 460

Rejestracja telefoniczna w Koninie

Czynna od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00

  • E-mail

Pacjentów z Konina oraz subregionu Konińskiego (Turek, Słupca, Koło) proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny, mailowy pod adresem: biuro@laryngolog-konin.pl lub przez formularz kontaktowy.

Laryngolog Konin

  • Konin 62-500, ul. Wodna 37
  • +48 510 140 460
  • biuro@laryngolog-konin.pl

Masz pytanie? Napisz