Aktualności

Nowoczesna metoda leczenia chrapania w „Eskulapie”

Zabieg trwa zaledwie 20 minut, jest krótki i mało inwazyjny. Po upływie niespełna godziny pacjent wraca do domu i codziennych czynności! Oddział Chirurgii Jednego Dnia w Lekarskiej Poradni Specjalistycznej „Eskulap” w Koninie proponuje nowoczesną metodę leczenia chrapania, od kilkunastu lat z powodzeniem stosowaną w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Metoda ta polega na wszczepieniu implantów w podniebienie miękkie, które powodują jego usztywnienie. W efekcie, podczas snu pacjenta, podniebienie zaczyna mniej „drgać”, co jest jedną z przyczyn chrapania – wyjaśnia Krzysztof Łasiński, specjalista otolaryngolog wykonujący zabiegi w oparciu o nową metodę.

Chrapanie jest już nie tylko problemem zdrowotnym, ale także społecznym. Może doprowadzić do poważnych schorzeń oraz poważnie utrudnić relacje rodzinne. Najbardziej narażone na chrapanie są osoby w wieku 50 plus, przede wszystkim ”mężczyźni. – Coraz częściej zdarzają się przypadki 40, a nawet 30 plus oraz kobiety – dodaje Krzysztof Łasiński. – Chrapanie może być wynikiem naturalnego spadku napięcia mięśni w gardle, podniebieniu i języku. Mięśnie wiotczeją i narządy zaczynają się zapadać. Dochodzi do „drgań” i wibracji. Problem najbardziej odczuwają nie sami pacjenci, ale ich najbliżsi. To typowa sytuacja, kiedy zgłasza się do nas żona wraz z chrapiącym mężem i prosi o pomoc, bo – jak mówi – nie może spać.

Doktor Łasiński podkreśla, że chrapanie jest często „wstępem” do bezdechu sennego, który może doprowadzić do niedotlenienia mózgu, serca i pogorszenia stanu zdrowia osoby cierpiącej na chrapanie. – Podstawowe zabiegi leczące chrapanie w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia w „Eskulapie” wykonujemy od dawna – mówi specjalista otolaryngolog. – Są to głównie: plastyka podniebienia, usunięcie migdałków, udrożnienie nosa, operacje przegrody nosa. Od ubiegłego roku do naszej oferty leczniczej wprowadziliśmy metodę wszczepiania implantów do podniebienia. Nie jest to operacja, ale – co chcę wyraźnie podkreślić – zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, tak jak u stomatologa. W podniebieniu miękkim pacjenta wszczepiane są trzy podłużne implanty (każdy o długości 18 milimetrów), równolegle do siebie. Metoda ta sprawdza się najbardziej u osób, u których dominującą przyczyną chrapania jest wiotkość i opadanie podniebienia miękkiego.

Jeśli u pacjenta dodatkowo stwierdzone są inne problemy, np. przerośnięte migdałki, skrzywiona przegroda nosowa, to wszczepienie implantów należy traktować jako jeden z elementów kompleksowego leczenia. – Sprawa jest indywidualna. Dlatego przed zabiegiem trzeba najpierw dokładnie zbadać pacjenta i określić, czy się kwalifikuje – dodaje Krzysztof Łasiński.

Metoda została opracowana w Stanach Zjednoczonych i szybko znalazła zwolenników w innych krajach, także w Polsce. Koniński „Eskulap” jest jednym z nielicznych ośrodków w Wielkopolsce, w których wykonywane są zabiegi wszczepiania implantów. – Skuteczność metody, jeśli chodzi o osoby ze stwierdzonym typem chrapania (wiotkość podniebienia), jest udowodniona klinicznie – zapewnia otolaryngolog. – Na efekty trzeba poczekać od kilku tygodni do trzech miesięcy. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu (nie czuje implantów). Zabiegu nie trzeba powtarzać, bo w warstwie mięśniowej podniebienia narasta tkanka włóknista, powstaje sztywna blizna, która podtrzymuje podniebienie przez cały czas. Nowoczesnej metodzie leczenia chrapania na całym świecie poddały się dziesiątki tysięcy pacjentów. Efekty są zadowalające.

Co zrobić, żeby zostać zakwalifikowanym do zabiegu? Podstawą jest ukończenie 18 lat oraz zalecenia od lekarza laryngologa. Zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Szczegółowe informacje można uzyskać w „Eskulapie” – Oddział Chirurgii Jednego Dnia Konin, ulica Szeligowskiego 1, osobiście lub telefonicznie pod nr. tel. 63-244-83-26.