Inne zastosowania usg

Usg krtani; Krtań trudno poddaje się badaniu ultrasonograficznemu z uwagi na słabą penetrację fal ultradźwiekowych przez chrząstkę. U osób starszych z wysokim uwapnieniem chrząstek penetracja ultradźwięków jest praktycznie niemożliwa. Mimo to warto podjąć czasami próbę oceny ultrasonograficznej krtani, gdyż może ona wnieść cenne informacje uzupełniające klasyczne wziernikowanie.

Usg wad wrodzonych szyi; do najczęstszych wad rozwojowych szyi należą torbiele boczne i środkowe. Usg jest dobrą i czułą metodą w zakresie diagnostyki w/w zmian.

Usg migadłków podniebiennych; migdałki podniebienne są strukturą dobrze widoczną w obserwacji bezpośredniej, dlatego nie robi się rutynowo usg migdałków podniebiennych. Niemniej jednak usg u dzieci z przerostem migdałków podniebiennych,  może wnieść dodatkową informację na temat ich budowy i wielkości.

Usg zatok; uprzedzając pytania pacjentów na ten temat informuję że z uwagi na pewne właściwości fizyczne fal ultradźwiękowych, oraz uwarunkowania anatomiczne usg nie jest dobrą metodą diagnostyczną do badania zatok.